3600 günden tazminat hakkı

3600 GÜNDEN TAZMİNAT HAKKI

3600 günü dolduran emekli olabilir mi, 3600 günü doldurdum tazminat alabilir mi, 3600 günü dolduran ne kadar tazminat alır, 3600 günden tazminat nedir.

     3600 günden tazminat alma uygulamasından yararlanabilmek için sigortalının bazı kıstasları yerine getirmesi gerekmektedir. Sigortalının hizmet 15 yılı doldurması ve 3600 gün prim ödenmişliğinin olması durumunda eğer 8.9.1999 tarihinden önce SGK girişi yapılmış ise emeklilik yaşı beklemeden kıdem tazminatı alabilmektedir

3600 günden tazminat almak isteyen sigortalı işçinin öncelikle bulunduğu bölgedeki SGK kurumuna başvurması gerekir.  Yaptığı başvuruda bilgilerine ulaşılan sigortalının işlemleri başlatılır ve incelemeler yapılır. Eğer istenilen özelliklere sahip ise kıdem tazminatı alabilir belgesi kendisine verilir. Aldığı belgeyi işverene ulaştıran sigortalı çalışan istifa ederek kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Ancak bu nokta da belirtilmesi gereken kural çalıştığı işyerinde geçirdiği yıllara dair kıdem tazminatı alabilmesidir.

3600 günden tazminat almak isteyen sigortalı çalışanın işyerinden istifa ettikten sonrasında başka bir işletmede sigortalı olarak çalışmaması gerekmektedir. Çünkü bu şekilde işten ayrılış çalışanın emeklilik koşullarını tamamlamış ve yaş bekliyor olarak algılanmasına neden olmaktadır. Bu tür bir işe başlama durumunda eski işverene dava açma hakkı doğmakta ve bu tür davalarda genellikle işveren lehinde kararlar çıkmaktadır.

Benzer Yazılar

Soracağınız Tüm Sorular Uzman Ekibimiz Tarafından Cevaplanacaktır

Henüz yorum yapılmamış.